
- 2022-06-27
- Smart home
Fotowoltaika nie jest obecnie inwestycją, do której potrzebujemy specjalnych zachęt oraz mocnych argumentów. Nieustannie rosnące ceny prądu, zwiększająca się świadomość ekologiczna oraz stopniowe odchodzenie od konwencjonalnych źródeł energii wpływają bezpośrednio na zauważalny w ostatnim czasie wzrost zainteresowania instalacjami fotowoltaicznymi. Zainteresowanie to wykazują zarówno klienci indywidualni, jak i sami przedsiębiorcy. I nie ma się czemu dziwić, ponieważ poza odczuwalnymi oszczędnościami fotowoltaika dostarcza nam również innych korzyści!
Podczas rozmów z naszymi klientami, gdy pytamy ich, dlaczego zdecydowali się na montaż paneli fotowoltaicznych, najczęściej padają słowa „niższe rachunki za prąd” i „ekologia”. Z początku, gdy fotowoltaika nie była rozwiązaniem aż tak powszechnym, wiele osób podchodziło do gwarantowanych korzyści z pewną dozą nieufności. Od tego czasu na szczęście wiele się zmieniło. Dzisiaj nasze ewentualne obawy poza samymi monterami i producentami rozwiewają także bliscy, przyjaciele, czy sąsiedzi, którzy już korzystają z dobrodziejstw fotowoltaiki na swojej posesji. Kluczem do sukcesu pozostaje tu oczywiście fachowy montaż, który w każdym przypadku musi zostać poprzedzony sporządzeniem profesjonalnego, szczegółowego projektu. W MB Instal Projekt będziemy wspierać Cię na każdym etapie realizacji zlecenia!
Oszczędności na rachunkach za prąd
Mówiąc o korzyściach, jakie daje fotowoltaika, nie sposób nie zacząć od gwarantowanych oszczędności na rachunkach za prąd. To właśnie perspektywa uniezależnienia się od ciągłych, niespodziewanych podwyżek za energię w głównej mierze determinuje nasz wybór. Fotowoltaika to darmowa, niewyczerpalna energia ze słońca, dzięki której zmiany taryf prądu przestaną być dla Ciebie zdarzeniami stresującymi i martwiącymi. Odpowiednio zaprojektowana instalacja fotowoltaiczna w najbardziej słoneczne, bezchmurne dni jest w stanie wyprodukować prąd przekraczający całość zapotrzebowania energetycznego danego budynku! Aby tak się jednak stało, poza warunkami pogodowymi, nie bez znaczenia pozostaje również miejsce rozmieszczenia paneli, ich moc oraz wielkość instalacji. Po raz kolejny sygnalizujemy dlatego, jak ważną rolę odgrywa w tym wszystkim rzetelnie sporządzony projekt!
Nie da się oczywiście ukryć, że aby móc cieszyć się z oszczędności, najpierw musimy ponieść odpowiednie koszty. Inwestycja w fotowoltaikę z reguły nie należy do najtańszych, jednakże… pamiętaj o licznych dofinansowaniach przyznawanych na ten cel! Takich jak program Mój Prąd, Czyste Powietrze, a także ulga termomodernizacyjna. Cała inwestycja zwraca się natomiast przeważnie w ciągu kilku pierwszych lat. Nie zapominaj ponadto, że wydatki poniesione na montaż instalacji mogą zostać uwzględnione w rozliczeniu rocznym oraz odliczone od podatku. Własna, ekologiczna farma fotowoltaiczna w każdym przypadku podnosi również wartość Twojej nieruchomości, co będzie mieć znaczenie dla osób, które w przyszłości planują zmianę swojego lokum.
Brak zanieczyszczeń
Fotowoltaika to czyste, ekologiczne i ciche źródło energii. Jej powstawaniu nie towarzyszy wydzielanie żadnych substancji, związków i produktów ubocznych, które przyczyniałyby się do zanieczyszczania naszej planety oraz negatywnego wpływu na nasze zdrowie. Energia słoneczna jest ponadto odnawialna i zrównoważona. Nie może jej zabraknąć, czym różni się od paliw kopalnych, których zasoby z upływem czasu ciągle się zmniejszają, aż w końcu, za kilkadziesiąt lat skończą się całkowicie. W czasach, w których coraz to większy nacisk kładzie się na odnawialne, przyjazne dla środowiska źródła energii, to właśnie łatwo dostępna fotowoltaika stanowi pierwszy krok ku zmianom na lepsze.
Wysoka wytrzymałość
Instalacje fotowoltaiczne cechują się wysoką trwałością i niezawodnością. W odpowiednich warunkach i przy odpowiedniej konserwacji mogą służyć nawet 20 – 25 lat. W tym miejscu musimy również zaznaczyć i przypomnieć, że jest to technologia, która nieustannie się rozwija i udoskonala. Negatywna opinia sąsiada, który na montaż paneli zdecydował się już kilka lat temu, nie powinna być dlatego Twoim jedynym wyznacznikiem przy podejmowaniu decyzji! Instalacje fotowoltaiczne są tworzone tak, by mogły działać nawet w trudnych warunkach, narażone na deszcz, śnieg, czy grad. W skład systemów nie wchodzą ponadto elementy podatne na częste awarie, takie jak części ruchome. O wytrzymałości fotowoltaiki przesądzi zarówno jakość wybranych urządzeń, jak i sposób ich montażu. Jako że wykonawstwo instalacji fotowoltaicznych to jedna z podstawowych usług, które świadczymy, doskonale wiemy, jak powinno przeprowadzać się wszystkie czynności.
Bezobsługowe użytkowanie
Dobrą informacją dla inwestorów jest także to, że fotowoltaika nie należy do instalacji wymagających i skomplikowanych. Działa bezobsługowo, bez ingerencji właściciela, dlatego pozwala zaoszczędzić cenny czas. Pobór energii odbywa się automatycznie, a w przypadku wystąpienia jakichkolwiek awarii zadziałają własne systemy bezpieczeństwa, których celem jest niedoprowadzenie do większych szkód, czy zniszczeń. Fotowoltaika nie przysparza również trudności w konserwacji, choć w tym przypadku wiele zależy od wielkości całego systemu oraz tego, w jakim miejscu został umieszczony. Możesz czyścić panele fotowoltaiczne samodzielnie lub skorzystać z usług specjalizującej się w tym firmy. W każdym przypadku rekomendujemy przestrzeganie zaleceń producenta oraz stosowanie wyłącznie wskazanych przez niego preparatów! Przypominamy, że tylko regularna i staranna konserwacja fotowoltaiki pozwoli zachować jej sprawność i wydajność przez długie lata.
Jak poradzić sobie z nadwyżką energii? Magazyny energii dla domowej fotowoltaiki
Na początku tego artykułu zwracaliśmy uwagę, że w kluczowym momencie, czyli w szczególności przy bardzo dobrych warunkach pogodowych, instalacja fotowoltaiczna może przekroczyć całość zapotrzebowania energetycznego budynku. W tym miejscu pojawia się jednak problem w postaci nadwyżki wyprodukowanej wtedy energii oraz tego, co tak naprawdę się z nią dzieje.
Zazwyczaj 20%, traktowane jako prowizja, trafia do zakładu energetycznego. Oznacza to, że do Twojej dyspozycji pozostaje jedynie 80% wyprodukowanej nadwyżki. Nie musi tak jednak być! Rozwiązanie stanowią w takich przypadkach prywatne magazyny energii – specjalne urządzenia przeznaczone do przechowywania, magazynowania energii. W okresie, w którym instalacja fotowoltaiczna nie zdoła zaspokoić zapotrzebowania energetycznego budynku, dodatkowe zasoby znajdujące się w magazynach są dostarczane do sieci energetycznej zasilającej Twój dom. Takim oto sposobem, zamiast dotychczasowych 80% możesz wykorzystać 100% wyprodukowanej wcześniej nadwyżki. Magazyny energii oznaczają dla inwestorów gwarancję większej stabilności energetycznej oraz zabezpieczenia przed niespodziewanymi przerwami w dostawie energii. Wiążą się także z oszczędnościami, ponieważ zapewniają dostęp do energii odnawialnej również w okresach niedoboru. W MB Instal Projekt zawsze dostarczamy naszym klientom kompleksowe rozwiązania inwestycyjne. Pomożemy Ci dlatego w doborze optymalnego dla Twojego domu magazynu energii oraz jego instalacji!